סומנופלסטיה – צריבת רקמות

תוכן עניינים

 

סומנופלסטיהסומנופלסטיה היא שיטת טיפול פופולארית בנחירות המבוססת על שימוש בגלי רדיו לצריבת רקמות באזור החיך. מדובר בטיפול מהיר וחדש יחסית שאינו מצריך אשפוז בבית חולים וניתן לבצעו במרפאות פרטיות.

נחירה היא הפרעה נפוצה מאוד, בפרט בקרב גברים. ההערכה היא שכחמישית עד מחצית מהאוכלוסייה סובלת מנחירות.

אף שהנחירה אינה מהווה סכנה כשלעצמה היא מהווה מטרד רציני הפוגע באיכות השינה הן של הנוחר והן של הסובבים אותו בשל הרעש שהוא משמיע.

כמו כן, כאשר מדובר בנחירות רציניות הדבר עשוי להעיד על הפרעות רציניות יותר כגון דום נשימה בשינה שהוא מצב העלול להוביל לנזקים חמורים כמו יתר לחץ דם ואף לחוסר אספקת חמצן. אנשים הסובלים מנחירות לעיתים קרובות חשים עייפים ועצבניים בשל שינה לא סדירה.

הגורמים לנחירות

כדי להבין את אופן הטיפול ומטרתו יש להבין תחילה כיצד נגרמות הנחירות. מקור הרעש של הנחירה הוא באזור הלוע, שם נפגשים הענבל, החיך וחלקו העליון של הגרון. בזמן הנשימה הרקמות הרכות שבלוע רוטטות והן הגורמות לרעש.

הגורם העיקרי לנחירות הוא היצרות של מעבר האוויר בגרון ובלוע כתוצאה מעישון, השמנה, תרופות מסוימות ועוד. כמו כן מבנה אברי הפה כגון שקדים מוגדלים עלול לגרום למעבר צר יותר של האוויר ובכך לנחירות. מטרת הסומנולפסטיה היא אם כן להרחיב את מעבר האוויר ובכך להפחית את הנחירות ולהפסיקן.

כיצד מתבצע הטיפול

הסומנופלסטיה אורכת כחצי שעה תחת הרדמה מקומית ובה נעשה שימוש בגלי רדיו שמטרתם לצרוב ולכווץ את הרקמות הגורמות לבעיה.

במהלך הטיפול מרדימים את אזור החיך, מחדירים אליו אלקטרודות דמויות מחט ובאמצעותן משגרים גלי רדיו בעוצמת חום נמוכה יחסית (בניגוד ללייזר) המאפשרת צריבה מבוקרת וממוקדת של הרקמות הרכות של הגרון. כתוצאה מהצריבה נוצר פצע ומתפתחת צלקת המתכווצת בתוך מספר שבועות וגורמת להתקשות הרקמות ולצמצום הנפח שלהן, מה שמאפשר מעבר רחב יותר של אוויר ומפחית את הנחירות. כמו כן התקשות הרקמות גורמת להן לרטוט פחות וכך הן גורמות לפחות רעש בעת הנשימה.

יתרונות הסומנופלסטיה

  • שיטת טיפול מהירה ומדויקת.
  • מאפשרת את הקטנת נפח הרקמות הבעייתיות מבלי לחתוך ולהסיר אותן.
  • הטיפול עושה שימוש בחום נמוך יחסית ומבוקר המונע נזקים העלולים להיגרם מחימום יתר או שריפה של הרקמות.
  • אין צורך בהרדמה מלאה ובאשפוז וניתן לחזור לשגרה כבר באותו היום.

סיבוכים וסיכונים אפשריים

למרות שסומנופלסטיה היא טיפול נפוץ, עדיין יש מחלוקת רבה לגבי יעילותה. יש הטוענים שהטיפול זוכה להצלחה רבה של כ-80% ואחרים לעומתם מצננים את ההתלהבות וטוענים שרק כמחצית מהמטופלים ואף פחות מכך מפיקים תועלת מהטיפול.

כמו כן לעיתים קרובות הטיפול מצליח רק לטווח קצר ויש צורך בטיפול נוסף. חלק מהמטופלים מעידים שהבעיה גם אם הופחתה בתחילה, בהמשך היא הוחמרה. בכל אופן הרוב מסכימים שכאשר מדובר בבעיה קלה של נחירות הסומנופלסטיה מהווה פיתרון יעיל.

תופעות הלוואי העיקריות מהניתוח הן כאבים בדרגה כזו או אחרת בתקופה שלאחר הניתוח, חוסר נוחות, נפיחות ובצקת מקומית. תופעות לוואי נדירות יותר הן שינויים בקול, זיהום, דימום, ופציעה תרמית של אזור הלוע והחיך.

יש לציין שהסומנופלסטיה, נכון להיום, מיועדת לטפל רק בנחירות ואינה פותרת הפרעות אחרות כגון דום נשימה בשינה.

יתרה מכך, הצטמצמות הרקמות שבחיך בעקבות הניתוח עלולה לגרום לעלייה במאמץ הנשימתי וכתוצאה מכך להחמרת דום נשימה בשינה. כמו כן לעיתים ישנם מטופלים שלפני הטיפול סבלו רק מנחירות ולאחריו החלו לסבול גם מדום נשימה בשינה.

יהושוע קוש
יהושוע קוש

מומחה לטיפולים בנחירות והפרעות שינה שונות. מעל 10 שנות ניסיון עשירים של טיפולים, ניתוחים וליווי מטופלים.
מרכז המידע הגדול והאמין ביותר לטיפול בנחירות והפרעות שינה. כאן תמצאו מגוון רב של מאמרים מקצועיים בנושא אשר יעזרו לכם למצוא פתרון לבעיות אלו

צרו איתנו קשר
מאמרים נוספים
התקשרו עכשיו