טיפולים ביתיים פשוטים להתמודדות עם נחירות

תוכן עניינים

טיפולים ביתיים לנחירותנחירות בזמן השינה הן תופעה הנפוצה בקרב אנשים רבים, כאשר מלבד העניין הרפואי המיוחס לה היא עלולה להוות מטרד של ממש עבור הסביבה, שכן לעתים עוצמת הנחירות פוגעת משמעותית באיכות השינה של האדם הנוחר ושל בני משפחתו.

טיפול ביתי בנחירות היא תופעה מעיקה ולא נוחה. אם תופעה זו לא מטופלת כראוי היא עלולה להוביל להפרעות שינה ולפגוע באופן משמעותי באיכות החיים. ביתי בנחירות – נחירות מתרחשות בזמן השינה, זאת כאשר חל שיבוש בזרימת האוויר בדרכי הנשימה. הקול המתלווה לנחירות נובע מעצם הרעד המתרחש בחלקי הגרון האחוריים, כאשר שכיבה על הגב עלולה להחמיר את התופעה.

כדי לטפל בתופעה כראוי חשוב להבין את הגורמים לנחירות, שכן בחלק מהמקרים תופעה זו מתרחשת כתוצאה מגודש באף, ואילו במקרים אחרים מדובר בתופעה רצינית יותר אשר נגרמת עקב הפרעת נשימה המובילה להיעדר חמצן בגוף, כגון- דום נשימה בזמן השינה.

לעתים, כאשר מדובר בנחירות קשות הנובעות מהפרעת נשימה חמורה, או כאשר חלה צניחה משמעותית של הלשון, יש לטפל בתופעה באמצעות ניתוח להסרת שקדים. אך במקרים רבים, ניתן לטפל באמצעות תכשירים ביתיים שונים ודרכי טיפול טבעיות.

שימוש בתרסיסים שונים או טיפול ביתי בנחירות

אנשים רבים עושים שימוש בתרסיסים שונים למניעת הנחירות. תרסיסים אילו מסייעים לצורך זרימה חופשית של האוויר בדרכי הנשימה, שהרי הרטט המתרחש בחלקו האחורי של הגרון בזמן הנחירות גורם לדחיסת האוויר.

אך תכשירים אלה יעילים בעיקר עבור נחירות הנובעות כתוצאה מגודש באף ואינם מיועדים לצורך טיפול בנחירות הנובעות כתוצאה מהפרעה חסימתית בדרכי הנשימה. אמנם קיימים תרסיסים שונים לצורך טיפול בגודש באף, אך כולם  פועלים בשיטה דומה ומכילים לרוב חומרים טבעיים בלבד.

אחד מהתרסיסים הפופולריים לטיפול בנחירות הוא תרסיס אל סנור, שכן  מדובר בתרסיס טבעי אשר ידוע ביכולתו להקל על התופעה, זאת בזכות תערובת חומרים טבעית אשר מפחיתה את החיכוך בין חלקי הגרון האחוריים. תרסיס זה, כמו שאר התרסיסים האחרים המיועדים לטיפול בנחירות, ניתן לפני השינה, זאת לצורך יעילות הליך הסיכוך בדרכי הנשימה, לצורך זרימת  אויר חופשית.

אמנם לא נערכו עד כה  מחקרים קליניים רבים בדבר היתרונות הגלומים בתרסיסים אלו ואופן פעילותם לצורך הקלה על תופעת הנחירות, אולם, משתמשים רבים מעידים כי יש ביכולתם של תרסיסים אילו להפחית את מינון וחומרת הנחירות. בנוסף, תכשירים אליו, זאת בניגוד לתרופות רבות, הינם נגישים וזמינים לכל רוכש ואינם כרוכים בהופעת תופעות לוואי כאלו ואחרות.

התקן דנטלי וטיפול ביתי בנחירות

התקן דנטלי עשוי לסייע בפתרון בעיית הנחירות, זאת כאשר מדובר בליקוי אנטומי אשר מונע זרימה  תקינה של אויר. אביזר זה נקרא התקן דנטלי, שכן הוא משמש כסד המוצב בפה זאת על מנת לאפשר ללסת התחתונה להתקדם קדימה, ובכך לאפשר לאויר לזרום באופן חופשי בדרכי הנשימה.

טיפול ביתי בנחירות באמצעות התקן דנטלי נעשה בהמלצת הרופא, זאת לאחר בדיקות שונות שעבר המטופל לצורך איתור הסיבה שבגינה הוא לוקה בתופעה. בעוד שתכשירים רבים לטיפול בנחירות נגישים בבתי המרקחת השונים, הרי שהתקן דנטלי מיועד לשימוש אינדבדואלי של המטופל, כאשר הוא נבנה ספציפית על פי מידות פיו. סד זה מורכב משני חלקים המחוברים ביניהם ודומה בצורתו לגשר לשיניים.

בניגוד לתכשירים שונים לצורך מניעת נחירות הכרוכים באי נוחות קלה, תכשיר זה פשוט לשימוש ואינו מצריך התערבות כירורגית. סד זה בנוי באופן ידידותי לשימוש, כאשר אין שום קושי להרכיבו ולהסירו בכל פעם מחדש. עם זאת, תכשיר זה עלול לגרום לתופעת לוואי קלות וביניהן- רגישות ויובש באזור הפה. אולם, מדובר בתופעות מינוריות אשר אינן מורגשות לאורך זמן.

עזרים טבעיים לטיפול בנחירות

ישנם טיפולים טבעיים שונים אשר עשויים להפחית את תופעת הנחירות, כולל צמחי מרפא, תזונה נכונה או שימוש בשמנים מסוימים. עזרים אלו עשויים לסייע בהתמודדות עם תופעות כגון גודש באף, הפרעות שינה, או חיכוך מוגבר של רקמות הגרון האחוריות, אשר עלולות לגרום לפעולת הנחירה. כך, למשל,שמן נענע ושמן אקליפטוס עשויים למנוע נחירות המתרחשות עקב גודש באף.

טיפול באמצעות שמן זית לעומת זאת, עשוי להפחית באופן ניכר את החיכוך בין רקמות הגרון האחוריות ולגרום לזרימה חופשית של האוויר בדרכי הנשימה.

הקפדה על אורח חיים בריא

לעתים הגורמים לנחירות נעוצים בהרגלי חיים שליליים. מצב זה מזוהה לרוב עם אנשים הלוקים בעודף משקל.  לעתים,שינוי בהרגלי היום יום עשוי להפחית במידה ניכרת את הופעת הנחירות, בין אם מדובר בירידה במשקל, פעילות גופנית והימנעות מתנוחות שינה מסוימות שעלולות להחמיר את הנחירות.

לרוב רצוי לשכב על הצד בכדי  לשכך את הנחירות. לעתים יש אף להסתייע בחגורה או באביזר כלשהו המונעים מאותו אדם לשכב על גבו.

יהושוע קוש
יהושוע קוש

מומחה לטיפולים בנחירות והפרעות שינה שונות. מעל 10 שנות ניסיון עשירים של טיפולים, ניתוחים וליווי מטופלים.
מרכז המידע הגדול והאמין ביותר לטיפול בנחירות והפרעות שינה. כאן תמצאו מגוון רב של מאמרים מקצועיים בנושא אשר יעזרו לכם למצוא פתרון לבעיות אלו

מאמרים נוספים
התקשרו עכשיו