השמנה כגורם לנחירות

תוכן עניינים

 

השמנה כגורם לנחירותהשמנה הוא הגורם החשוב ביותר לנחירות, וכאשר אנשים הסובלים מעודף משקל גם מעשנים או שותים אלכוהול קיים סיכון גבוה מאוד להפרעות שינה ונחירות.

ההשמנה היא גורם סיכון לבעיות קשות מאוד, כמו מחלות לב, סכרת, התפתחות קרישי דם, הפרעות נשימה ומחלות נוספות, ולכן קיימת חשיבות עליונה להילחם בתופעה התופסת תאוצה בארץ ובעולם.

ההשמנה גורמת לנחירות במגוון מנגנונים, וירידה במשקל עוזרת להתגבר על ההפרעה בשינה ועל הנחירות בצורה משמעותית ביותר.

איך השמנה גורמת לנחירות?

השמנה היא מצב לא אידיאלי עבור הגוף, ומערכות רבות נפגעות כתוצאה מכך. הופעת הנחירות אצל אנשים הסובלים מעודף משקל מושפעת ממספר גורמים:

  • חסימת נתיב האוויר על ידי עודפי שומן בצוואר – הסיבה העיקרית בגללה השמנה גורמת להופעת נחירות היא היצרות של נתיב האוויר על ידי עודפי שומן שמופיעים בצוואר. אנשים הסובלים מעודף משקל, סובלים מעליה בנפח הרקמה השומנית בכל הגוף, וכך גם בצוואר. כאשר הצוואר מתעבה, נתיב האוויר מוצר ובמהלך הלילה מופיעות נחירות. הדבר מחמיר כאשר אדם שוכב, ועודפי השומן לוחצים עוד יותר על נתיב האוויר וגורמים לחסימתו.
  • סיכון מוגבר לדום נשימה חסימתי – דום נשימה חסימתי הוא מצב רפואי הגורם להפרעת שינה קשה המתבטאת בנחירות חזקות ובעייפות במהלך היום. השמנה היא אחד מגורמי הסיכון המרכזיים לדום נשימה חסימתי, המופיע לאחר ששרירי הגרון נרפים במהלך השינה ומונעים מנתיב האוויר להישאר פתוח בצורה תקינה. דום נשימה חסימתי הוא מצב שמופיע בעיקר אצל אנשים הסובלים מעודף משקל, ודורש אבחנה וטיפול רפואי.
  • ירידה בכושר הגופני ובטונוס השרירים – אנשים הסובלים מעודף משקל סובלים פעמים רבות מכושר גופני לקוי ומטונוס שרירי נמוך. הכושר הגופני הנמוך מוביל לתפקוד ריאתי לקוי ולמאמץ רב יותר בתהליך הנשימה. כאשר האנשים הסובלים מעודף משקל נאלצים להתאמץ בשביל לנשום, הסיכוי שלהם לנחור עולה. מלבד זאת, טונוס השרירים הנמוך גורם גם להרפיית שרירי הנשימה ולכך שנתיב האוויר נפגע.

ירידה במשקל תתרום רבות להפרעות השינה

הפרעות השינה מקשות מאוד על חיי היום יום, ובמקרים של השמנה ניתן להקל בצורה משמעותית על הפרעות השינה על ידי ירידה במשקל ופעילות גופנית. משקל הגוף תלוי בכמות הקלוריות המוכנסת אל מול כמות הקלוריות היוצאת, ועל מנת לרדת במשקל בצורה יעילה חשוב לשמור על מאזן קלורי שלילי.

הירידה במשקל הוא תהליך קשה מאוד, הנמשך תקופה ארוכה ומצריך מוטיבציה ואחריות רבה. על מנת לרדת במשקל בצורה מוצלחת ולשפר את איכות השינה, חשוב להקפיד על הכללים הבאים:

  • תזונה מוקפדת ומאוזנת – חשוב לבצע ספירת קלוריות ולשמור על ארוחות קבועות ומסודרות. יש להתמיד באכילת מזון בריא כמו ירקות וסיבים תזונתיים, ולהמעיט ככל שניתן בשומן וממתקים.
  • פעילות גופנית – שריפת קלוריות על ידי פעילות גופנית חיונית על מנת לרדת במשקל בצורה טובה. חשוב לבצע פעילות גופנית באופן מסודר ולהתחיל בהדרגה, על מנת לא להתייאש בשלב מוקדם או להיפצע. מלבד שריפת הקלוריות, הפעילות הגופנית עוזרת לשיפור הכושר הגופני וסיבולת הלב-ריאה, ולחיזוק השרירים והגברת הטונוס, החשובים גם לייצוב נתיב האוויר ומניעת הנחירות.

במקרים קיצוניים – ניתוח לקיצור קיבה

ניתוחים בריאטרים, הנקראים גם ניתוחים לקיצור קיבה הפכו לפופולאריים מאוד בשנים האחרונות ועוזרים לאנשים רבים לרדת במשקל. זוהי דרך מוכחת לירידה משמעותית ביותר במשקל, שיכולה כמובן לעזור להתגבר על הפרעת השינה והנחירות. כיום ניתן לבצע ניתוחים בריאטריים במספר טכניקות, ומדובר בניתוח יעיל ביותר לירידה במשקל ושיפור איכות החיים.

השמנת יתר עשויה להשפיע על החיים שלנו במגוון רחב של אספקטים מעבר לנחירות

זה נכון, השמנת יתר עשויה לעורר אצל האנשים שסובלים ממנה נחירות רבות בלילה, ובמקרים קיצוניים יוצר, השמנת היתר עשויה להפריע למעבר תקין של אוויר במערכת הנשימה שלנו – דבר אשר יכול להיות מסוכן מאוד במקרים אלה. הטיפול בהשמנת היתר בעקבות הנחירות שאנחנו חווים הוא מתבקש ונכון, אך חשוב לדעת, שטיפול והתמודדות עם השמנת יתר עשוי להשפיע בצורה חיובית על החיים שלנו במגוון רחב מאוד של צורות, מעבר להשפעה החיובית של הירידה במשקל על מצב הנחירות והשינה התקינה.

פעילות גופנית – מוכחת כמסייעת להפרעות נשימה בשינה ולנחירות

אחד השינויים החיוביים שכל אדם שמצליח להתמודד עם השמנת יתר או השמנה כפייתית – זו העובדה שבזכות הירידה במשקל, אותו אדם יכול לעשות ולהתמיד בפעילות גופנית לראשונה בחייו. פעילות גופנית, במיוחד פעילות גופנית אירובית, היא דבר שעשוי להיות קשה מאוד עד בלתי אפשרי, עבור אנשים שסובלים מהשמנת יתר. על היתרונות והצדדים החיוביים של ביצוע פעילות גופנית אין מה להרחיב, שכן מדובר על עובדות אשר מוכרות וידועות לכולם. אולם, מה שחשוב לנו שתדעו זה כי פעילות גופנית מוכחת בתור אלמנט נוסף שמסייע בשינה תקינה והתמודדות עם נחירות. פעילות גופנית אירובית עשויה לחזק את מערכת הנשימה שלכם, דבר שבסופו של דבר יקל על כניסת אוויר בזמן שינה, ויקטין את תופעת הנחירות.

מציאת תנוחת שינה נוחה וטובה יותר בלילה

דבר נוסף שאנשים עם עודף משקל קיצוני מתמודדים איתו – זה העובדה שבשל הגודל הרב שהם נושאים איתם, הם לא מצליחים לישון בתנוחות נכונות וטובות עבורם בלילה. לתנוחת השינה – יש השפעה ישירה על הופעת נחירות, שכן שינה בתנוחה לא טובה, מעודדת את הופעת הנחירות למעשה.

איך עוד ניתן לרדת במשקל הגוף?

במידה ואתם מתקשים לשמור על תזונה איכותית, בריאה המסייעת לאזן את הגוף מבחינת המשקל, כדאי להצטרף לתכנית כמו ירידה במשקל בקבוצה והנחייה של מומחה בתחום.
נסו לבחור פעילות שקל לכם להתמיד בה לאורך זמן ורק עם הזמן, שאתם רואים שהצלחתם תוכלו להעלות את הקושי.
גוונו באוכל.

זכרו כי מדובר באורח חיים ולא בתקופה קצרה וזהו.

 

יהושוע קוש
יהושוע קוש

מומחה לטיפולים בנחירות והפרעות שינה שונות. מעל 10 שנות ניסיון עשירים של טיפולים, ניתוחים וליווי מטופלים.
מרכז המידע הגדול והאמין ביותר לטיפול בנחירות והפרעות שינה. כאן תמצאו מגוון רב של מאמרים מקצועיים בנושא אשר יעזרו לכם למצוא פתרון לבעיות אלו

מאמרים נוספים
התקשרו עכשיו