האם הרגלי השינה משפיעים על רמות הכולסטרול?

תוכן עניינים

הרגלי שינה ורמות כולסטרולכולסטרול גבוה הפך לתופעה נפוצה שהחוקרים והמומחים מגדירים אותה כמגיפה של ממש לאורך העשורים האחרונים. הסיבות לכולסטרול גבוה רבות ומגוונות, חלקן תורשתיות וכאלה אשר אינן ניתנות לשינוי אולם רבים מגורמי הסיכון לבעיה נובעים מהרגלים ואורח החיים המודרני.

שילוב של תזונה רוויית שומנים וחוסר בפעילות גופנית עלול להחמיר את הבעיה אשר בעבר אפיינה אנשים מבוגרים, אולם כיום הבעיה מתחילה בגיל צעיר. הרגלים שונים הנחשבים ל"רעים" ובעלי השפעה שלילית על בריאותנו הולכים ומתפשטים ואחד מהם, אולי פחות ידוע הוא ששינה בלתי מספקת מהווה גורם המשפיע לרעה על רמת הכולסטרול.

שינה לקויה – עוד גורם סיכון לכולסטרול

נתון זה נחשף לאור אורח החיים המערבי והמודרני המפחית את שעות השינה לטובת שעות ערות נוספות, אם לצורך עבודה או לצרכים אחרים. קצב החיים המודרני מייצר לחץ ומתחים נפשיים ולמעשה מהווה מעין "מרוץ עכברים" בלתי פוסק שגובה מחירים כבדים. גורם השינה נחשב לפחות ידוע ומעורר בשנים אחרונות עניין קרב החוקרים.

טרשת העורקים היא מחלה המתחילה כבר בגיל צעיר, זהו מצב מסוכן שדורש תשומת לב בשלב מוקדם כדי לזהות אותו ובהתאם לכך לצמצם את גורמי הסיכון ולמנוע תחלואה העלולה להוביל למוות. מחקרים שונים בתחום העלו ממצאים המראים שחוסר שינה כרוני הוא גורם המשפיע על התפתחות של השמנת יתר, סוכרת ויתר לחץ דם.

גורמים אלה נמצאים בראש הרשימה של גורמי הסיכון להיווצרות והתפתחות של טרשת עורקים. עוד עולה כי חוסר בשעות שינה עלול לעורר גורם מרכזי להתפתחותה טרשת עורקים וזהו הכולסטרול הגבוה.

השפעת השינה על כולסטרול גבוה

ניסוי שהגביל את שעות שינה העלה באופן משמעותי את רמת הכולסטרול בקרב הנבדקים ובמיוחד את רמת הכולסטרול ה"רע" ה-LDL בדגש על נשים אחרי גיל המעבר וכאלה אשר היו תחת טיפול תרופתי הורמונלי. מחקרים ביפן ובארה"ב הראו שקיים קשר אצל נשים הסובלות מסוכרת מסוג 2 בין חוסר שינה לבין רמה נמוכה של הכולסטרול הטוב ה-HDL.

קשר זה הפתיע את המומחים ועורר שאלות רבות ורצון למצוא הסבר לקשר זה וכבר ידוע כי חוסר שינה מעורר את התיאבון אשר עלול להביא לעלייה במשקל תוך צריכה מוגברת של שומן טרנס ושומנים רוויים אשר גורמים לעלייה ברמת הכולסטרול בדם.

עייפות כרונית – גורם נוסף מצביע על כך שעייפות כרונית הנובעת מחוסר בשעות שינה גורמת להפחתה ברמת האנרגיה במהלך היום וכתוצאה מכך למיעוט בביצוע פעילות גופנית הגורמת לעלייה ברמת ה-LDL ולירידה ברמת ה-HDL. חוסר שינה כרוני מעורר ומגביר מצבים של מתח נפשי ולחץ ואלה בעלי השפעה שלילית על רמת הכולסטרול באופן כללי.

שינה כחלק מאורח חיים בריא

במחקר עדכני שבוצע בארצות הברית, נמצא שכל שעת שינה נוספת בלילה מצמצת את הסיכון לפתח עלייה ברמת הכולסטרול בגיל מבוגר כאשר הנתון נמצא כמובהק במיוחד אצל נשים. לאור הממצאים הסיקו החוקרים כי קיים קשר בין חוסר שינה כרוני לכולסטרול גבוה וכי יש להקפיד על כמות מספקת של שעות שינה החל מגיל צעיר וכי הקפדה על כך עשויה למנוע התפתחות של מחלות בשלבים מאוחרים יותר.

המלצת המומחים מדברת על שבע שעות שינה לפחות בלילה המהוות חלק מאורח חיים בריא ותקין אשר מוריד באופן ברור את הסיכון למחלות לב ולשבץ מוחי. שמירה על שעות שינה מהווה גורם התומך בשמירה על משקל גוף תקין ועל מצב רוח התורמים לאיכות החיים.

Picture of יהושוע קוש
יהושוע קוש

מומחה לטיפולים בנחירות והפרעות שינה שונות. מעל 10 שנות ניסיון עשירים של טיפולים, ניתוחים וליווי מטופלים.
מרכז המידע הגדול והאמין ביותר לטיפול בנחירות והפרעות שינה. כאן תמצאו מגוון רב של מאמרים מקצועיים בנושא אשר יעזרו לכם למצוא פתרון לבעיות אלו

מאמרים נוספים