ניתוח להסרת שקדים לטיפול בנחירות

תוכן עניינים

ניתוח הסרת שקדים לטיפול בנחירותניתוח לכריתת שקדים מבוצע להסרת שקדים ומשמש לטיפול בדום נשימה בשינה (OSA) אצל ילדים, או לשם טיפול בנחירות בקרב מבוגרים. הרופא עשוי להציע ניתוח זה לטיפול בבעיות שינה, נפיחות בדרכי הנשימה או חסימת דרכי הנשימה במהלך השינה. שקדים מוגדלים עשויים לחסום את דרכי הנשימה במהלך השינה, ולגרום לנחירות.

בקרב ילדים עם דום נשימה בשינה, התסמינים משתפרים כמעט תמיד בתוך חצי שנה מהניתוח, וההורים מדווחים על הפחתה בנחירות, בשיעול ובהצטננות; שיפור בבעיות התנהגות אחרות; ושיפור בתסמיני שינה חסרת מנוחה. ברוב המקרים, למרות שלא בכולם, הניתוח יפסיק את הנחירות.

ניתוח כריתת שקדים: הליך פשוט

ניתוח זה מבוצע ללא שהיית לילה בבית החולים, וכרוך בהרדמה. בדומה לרוב הניתוחים, מומלץ שלא לשתות נוזלים או לאכול במשך שש שעות טרם ההליך. במהלך הניתוח, המנתח משתמש בסכין מנתחים או מכשיר חימום אחר הפועל באנרגיה גבוהה, על מנת להרוס את רקמת השקדים ואף לעצור כל דימום שמתעורר.

ההתאוששות אורכת בין עשרה ימים עד שבועיים. במהלך תקופת ההחלמה, קיימות מספר פעולות בהן ניתן לנקוט על מנת להאיץ את תהליך ההתאוששות באופן בריא ולהימנע מסיבוכים.

תזונה בתקופת ההתאוששות

חשוב לשמור על רמות לחות בגוף במיוחד לאחר הניתוח. התייבשות מסוכנת ביותר ולכן מומלץ לאכול ארטיק קרח לפני ולאחר הניתוח. זוהי שיטה מהנה לשמירת הלחות בגוף, והיא מתאימה לאנשים בכל הגילאים!

לאחר הניתוח, אין מצב רוח לאכול, אך הרעב מתעורר, במיוחד בעקבות הצום לפני הניתוח. המזונות המומלצים בתקופת ההתאוששות כוללים:

  • רסק תפוחים
  • פודינג
  • יוגורט
  • גלידה
  • מרק
  • ג'לי.

כשהתחושה משתפרת, כעבור יום או יומיים, ניתן להתחיל להוסיף מזונות שקל יותר ללעוס. מומלץ להימנע ממזונות עשירים בחומצה, חריפים, פריכים או קשים ללעיסה. יש להתחיל לאכול בכמויות קטנות, על מנת למנוע כאב או דימום במהלך הבליעה.

מעקב אחר הוראות הרופא לגבי התרופות

יש להקפיד לבצע את ההוראות לגבי תרופות אנטיביוטיות או משככי כאבים שנקבעו על ידי הרופא. יש לשאול את המנתח או הצוות הרפואי לגבי התרופות אותן ניתן לשלב עם תרופות אחרות, וממה להימנע.

יש לוודא נטילת כל המרשמים במלואם, על מנת למנוע זיהומים. אם אינכם בטוחים לגבי נטילת תרופה או שילוב תרופות מסוימות, יש להתייעץ מיד עם הרופא.

יעילות ניתוח לכריתת שקדים לטיפול בנחירות

היות ומדענים לא הצליחו להוכיח באופן מוחלט שבעיות שקדים קשורות לנחירות במבוגרים, לא ניתן להבטיח הצלחה במאת האחוזים לפתרון הנחירות בניתוח זה. אם השקדים אחראים לנחירות, הניתוח יפחית את התסמינים, אם לא יעצור אותם לחלוטין.

עבור רוב האנשים, זוהי אפשרות המוצא האחרון לאחר טיפולים בעזרים או בגישות טבעיות. מומלץ תמיד להתייעץ עם הרופא על מנת לקבל את ההחלטה הנכונה.

סיכוני ניתוח לכריתת שקדים

לאחר הניתוח, מתרחשים כאבי גרון, וקושי באכילה ובליעה במשך מספר ימים. בעיות אפשריות אחרות כוללות זיהום; או דימום מוגבר. התגובות לטווח הקצר לאחר הניתוח כוללות: בחילות; הקאות; כאבים; וכאבי ראש קלים.

למרות שנחירות אינן קשורות עם בעיות רפואיות מסוכנות, במקרים חמורים, הניתוח דרוש לשם הקלת הנחירות ומניעת מצבים מסוכנים אחרים. אם אדם סובל מבעיות בריאותיות אחרות, הרופא יטפל בהן טרם ביצוע הניתוח.

חשוב לנוח לאחר הניתוח ולאפשר לגוף להתרפא, וזה נכון לגבי ילדים ומבוגרים – השהייה בבית צריכה להימשך עד השיבה לתזונה תקינה, שינה מלאה במשך הלילה וסיום כל תרופות הכאב. יש להתייעץ עם הרופא לגבי כל פעילות מאומצת או נמרצת.

Picture of יהושוע קוש
יהושוע קוש

מומחה לטיפולים בנחירות והפרעות שינה שונות. מעל 10 שנות ניסיון עשירים של טיפולים, ניתוחים וליווי מטופלים.
מרכז המידע הגדול והאמין ביותר לטיפול בנחירות והפרעות שינה. כאן תמצאו מגוון רב של מאמרים מקצועיים בנושא אשר יעזרו לכם למצוא פתרון לבעיות אלו

מאמרים נוספים