מהו מכשיר CPAP?

תוכן עניינים

 

מכשיר CPAPמכשיר ה-CPAP הוא המכשיר האפקטיבי ביותר והנפוץ ביותר המאפשר טיפול בדום נשימה חסימתי.

מבין כל המכשירים האחרים והטיפולים השונים להקלה על הנשימה במהלך השינה והפסקת הנחירות, מכשיר ה-CPAP הוא היעיל ביותר והוכח מחקרית כמשפר באופן משמעותי את איכות חייהם של הסובלים מדום נשימה חסימתי.

מכשיר CPAP הוא מכשיר בצורת מסכה המולבשת על הפנים ומכניסה פנימה אוויר בלחץ חיובי.

מכשיר ה-CPAP הוא לא מכשיר הנשמה, אשר מבצע את פעולת הנשימה במקום האדם המשתמש בו, אלא מכשיר עזר, היוצר לחץ חיובי ששומר על נתיב האוויר פתוח ובכך מאפשר נשימה תקינה וטובה ומפחית את הנחירות. השימוש במכשיר ה-CPAP מתבצע כל לילה במשך כל החיים, ומשפר באופן משמעותי את איכות החיים בלילה וביום.

אצל מי שוקלים שימוש ב-CPAP?

ההחלטה על תחילת השימוש ב-CPAP היא החלטה חשובה מאוד, מכיוון שמדובר במכשיר מסורבל המקשה בהתחלה על מהלך השינה, ומתאים במקרים מסויימים בלבד. בדרך כלל, לאחר תלונות חוזרות על נחירות ותלונות נוספות המכוונות לדום נשימה חסימתי כמו עייפות קשה במהלך היום, מופנים המתלוננים לבדיקה במעבדת שינה, ובמידה והם אכן מאובחנים כסובלים מדום נשימה חסימתי יש לשקול שימוש ב-CPAP.

מלבד זאת, יש לשלול בעיה אנטומית או כל בעיה אחרת היכולה להוביל לנחירות, ולכן חייבים להגיע לייעוץ אצל רופאים שונים על מנת להגיע למסקנה ש-CPAP הוא הטיפול היעיל ביותר.

המשך הבירור אצל חולים המיועדים לשימוש במכשיר CPAP

לאחר שהמטופלים אובחנו כסובלים מדום נשימה חסימתי והם מיועדים לשימוש ב-CPAP, הם עוברים בדיקה נוספת במעבדת שינה. הפעם, במהלך הבדיקה משתמשים החולים ב-CPAP, במטרה לקבוע את לחץ האוויר הנדרש להשארת קנה הנשימה פתוח.

במקרה שמדובר במטופלים אצלם הלחץ אינו קבוע לאורך כל הלילה, ניתן להשתמש במכשיר CPAP אשר קובע בעצמו את הלחץ על פי חיישנים מיוחדים.

היתרונות שבשימוש ב-CPAP

מכשיר ה-CPAP נחשב ליעיל ביותר להקלה על נחירות וטיפול בדום נשימה חסימתי, וכולל מספר יתרונות חשובים:

  • שומר על נתיב האוויר פתוח – בזכור השימוש במכשיר CPAP נתיב האוויר נשמר פתוח והנשימה משתפרת באופן משמעותי. השימוש במכשיר מפחית לכן את אירועי דום הנשימה, ומאפשר שינה איכותית ואפקטיבית.
  • מפחית את העייפות במהלך היום – בזכות השינה האפקטיבית המושגת בזכות השימוש במכשיר ה-CPAP, העייפות במהלך היום יום מופחתת, והמטופלים חוזרים להיות ערניים וחיוניים.
  • מפחית היארעות של מצבים רפואיים נוספים הקשורים לדום הנשימה – דום נשימה בשינה מגביר את הסיכון להופעת מצבים רפואיים קשים ביותר כמו עליה בלחץ הדם וסיכון מוגבר להתקף לב, אי ספיקת לב ושבץ. השימוש ב-CPAP מפחית את היארעות האירועים האלה ומשפר את סיכויי ההישרדות של המטופלים.

החסרונות שבשימוש ב-CPAP

מכשיר CPAP נחשב למכשיר מבטיח ויעיל ביותר, קיימים חסרונות רבים לשימוש ב-CPAP. חסרונות אלה מובילים בסופו של דבר לכך שהמטופלים זונחים את השימוש במכשיר ומעדיפים לחיות עם דום נשימה חסימתי. החסרונות העיקריים של מכשיר ה-CPAP הם:

  • חוסר נוחות – מכשיר ה-CPAP הוא מסיכה מסורבלת שגורמת לחוסר נוחות במהלך השינה. כמו כן, פעמים רבים המטופלים לא מתאימים לעצמם את המסיכה בצורה נכונה, ולכן סובלים מאוד מהשימוש בה.
  • תופעות לוואי – קיימות מספר תופעות לוואי לשימוש ב-CPAP, כמו גודש באף ויובש באף ובגרון לאחר השימוש.
  • מכשיר מסורבל מאוד – מטופלים רבים לא מסתדרים עם הגודל והסרבול של המכשיר. במידה ומדובר במטופלים המרבים בנסיעות, עובדה זו מפריעה להם ומונעת מהם להשתמש בו כהלכה.

מה הן ההנחיות לאחר הטיפול בCPAP?

למעשה, לאחר ביצוע הבדיקה במכשיר הCPAP, כל מטופל עתיד עבור פגישה מסודרת עם הטכנאי שערך וליווה אתכם לכל אורך הבדיקה עצמה. בפגישה זו, אתם אמורים לעבור על תוצאות הבדיקה, לנתח את המשמעות שלהן, וגם לספר על החוויה האישית וההרגשה האישית מהשימוש במכשיר זה. בנוסף, כל אחד עתיד לקבל מכתב לאחר ביצוע הבדיקה, מכתב שמכיל תחתיו את כל המידע על התאמת מכשיר הCPAP לטיפול בכם ספציפית. במכתב זה, תוכלו למצוא את כל המידע הרלוונטי על סוג המכשיר שמתאים לכם בצורה הנכונה ביותר – סוג המכשיר, סוג המסכה, גודל המכשיר, רמת הלחץ המומלצת עבורכם במכשיר, ועוד. למעשה, מכתב זה מסייע לכם ללכת ולרכוש את מכשיר הCPAP על מנת שתוכלו להמשיך ולהשתמש במכשיר זה באופן שגרתי ויום יומי.

כיצד ניתן להזמין תור לטיפול זה?

למעשה, לא כל אדם יכול לקבוע סתם ככה תור לטיפול במכשיר CPAP. מי שזכרי לטיפול במכשיר זה, הם אנשים שאובחנו בסופו של דבר כאנשים שסובלים ומתמודדים באופן יום יומי עם הפסקות נשימה חמורות בעת השינה. התנאי למעשה, הוא אבחון של רופא שקובע שהפרעות השינה והנחירות שאתם סובלים מהן, הן נחירות והפסקות שינה שמחייבות את הטיפול במכשיר הCPAP באופן חד משמעי לגמרי. לאחר מכן, במידה שאתם מחזיקים באישור זה מהרופא, תוכל למעשה לקבוע את התור בקלות דרך הטלפון או דרך האפליקציות השונות.

לא רק טיפול בCPAP – נסו את הרפואה המשלימה

הרפואה המשלימה היא רפואה שמאמינה כי ישר קשר ישיר בין המצב הנפשי שאנחנו נמצאים בו, לבין הופעה של מחלות ותסמינים מבחינה פיזית. כלומר, הרפואה המשלימה מאמינה כי לכל מחלה יש טיפול נפשי מותאם. כך למשל, הרפואה המשלימה מתאימה טיפולים כמו דיקור, מדיטציה, ונוספים – כאשר אנחנו מתמודדים עם נחירות בדרגות קיצוניות.

אין ספק כי מדובר במכשיר יעיל שיכול לסייע לכם להפחית את הנחירות ואף להעלימן לגמרי. יחד עם זאת, חשוב מצד אחד להיות מודעים שהמכשיר לא מתאים לכולם ולכן כדאי לבדוק התאמה ובמידה והדבר לא עזר, לא להתייאש ולנסות טיפול אחר.

Picture of יהושוע קוש
יהושוע קוש

מומחה לטיפולים בנחירות והפרעות שינה שונות. מעל 10 שנות ניסיון עשירים של טיפולים, ניתוחים וליווי מטופלים.
מרכז המידע הגדול והאמין ביותר לטיפול בנחירות והפרעות שינה. כאן תמצאו מגוון רב של מאמרים מקצועיים בנושא אשר יעזרו לכם למצוא פתרון לבעיות אלו

מאמרים נוספים