מהן בעיות שינה אצל ילדים גדולים?

תוכן עניינים

שנות העשרה הן תקופה התפתחותית ומרגשת בחייו של האדם. המוח והגוף חווים התפתחות משמעותית והמעבר לבגרות מפגיש את המתבגרים עם תהליכים רגשיים-קוגניטיביים חדשים. לשינה חשיבות גדולה להמשך התפתחותו התקינה של המתבגר.

מחקרים מצביעים על כך שבני נוער רבים ישנים הרבה פחות ממה שהם צריכים.
בעיות השינה מתחילות כי בני הנוער לא מקפידים על שנות שינה מסודרות. במאמר הבא תוכלו לקבל מענה על השאלות הבאות:

מהי ההגדרה של הפרעת שינה?לפני שנצלול עמוק להכיר את בעיות השינה אצל ילדים גדולים, צריך להבין מה זה אומר הפרעת שינה

לפני שנצלול עמוק להכיר את בעיות השינה אצל ילדים גדולים, צריך להבין מה זה אומר הפרעת שינה. הפרעות שינה, הינן שם מפוצץ, שעלול להפחיד הורים ולגרום להם לדאגה על יתר המידה.

לפי ה-DSM, ספר אבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, הפרעות שינה מבוססות על תלונה עיקרית של חוסר יכול להירדם או להישאר ישן. כתוצאה מכך ישנה פגיעה בשינה הגורמת למצוקה או פוגעת בתפקודי התקיני של האדם.

הגדרתה של הפרעת שינה מכילה קריטריונים כללים, ולא מדיוק מקסימלי, המאפשר להגיד בדיוק את הפרעת השינה.

למה שינה כל כך חשובה בקרב ילדים?

גופי בריאות עולמיים בתחום השינה ממליצים על 8 עד 10 שעות שינה. שינה זו עוזרת לשמור על בריאות תקינה פיזית ורגשית, ולא פוגעת ביכולתם ללמוד.

שינה הינה חיונית לבני אדם בכל הגילאים.  התפתחות תהליכים כמו: תהליכים פיזיים, חברתיים, נפשיים ועוד תלויים בשינה תקינה.

מהן סוגי הפרעות שינה אצל ילדים גדולים?טיפולים ביתיים לנחירות

הפרעות שינה אצל ילדים גדולים הן שם כולל לקשת רחבה של בעיות בשינה כמו: איכות השינה, כמות השעות ועוד.
הפרעות שינה מתחלקות כמה סוגים עיקריים:

 • פאראסומניה – בעיות המתרחשות במהלך השינה. הן כוללות בתוכן: התקפי חרדה ליליים, דיבור וצעקות תוך כדי שינה, סהרוריות וגם סיוטים.
 • דיסומניות (הירדמות) – אלו בעיות המאופיינות בחריגות באיכות, כמות ותזמון השינה. הן כוללות נדודי שינה, היפרסומניה, נרקולפסיה והפרעת נשימה שקשורה לשינה.
 • גורמים נפשיים – בעיות נפשיות כמו: חרדה או דיכאון יכולות ליצור קשיי הרדמות ולהוביל להתפתחות של הפרעות שינה כרוניות. הנפוצה ביותר היא נדודי שינה. גם אצל אדם מבוגר שינה לא תקינה מובילה לבעיות נפשיות, והפוך. כל אחת מהן עלולה להחריף את השניה. לכן, אם אתם מזהים בעיה אצל המתבגרים שלכם, מומלץ לפנות לרופא בהקדם.
 • הפרעות ניורו-התפתחויות – הפרעות בהתפתחות העצבית, כמו: ADHD או הפרעות על הספקטרום האוטיסטי עלולות להקשות על בני הנוער לישון טוב ולתרום לתסמינים בולטים של מצבים אלו. גם כאן ההשפעה הינה דו כיוונית, ויש להיוועץ עם רופא בהקדם.

בחנו את הילד שלכם: סימנים להופעת בעיות שינה

בעזרת הסימנים הבאים תוכלו לדעת שילדכם סובל מבעיות שינה או מחסך:

 • חוסר באנרגיה – הילד שלכם כל הזמן עייף או ישנוני.
 • קושי בהירדמות – שימו לב האם לילדכם לוקח זמן רב להירדם.
 • התעוררות בלילה – שימו לב לכמות הפעמים שילדכם מתעורר במהלך הלילה ולקושי שלו לחזור לישון.
 • קשיי התעוררות – מתקשה להתעורר או מסרב לצאת מהמיטה בבוקר.
 • הירדמויות במהלך היום – היו ערים לכמות פרקי הזמן שילדכם מנמנם במהלך היום או נרדם בבית הספר.
 • חוסר ריכוז – מתקשה להתרכז או לזכור מידע.
 • דפוסי שינה – דפוסי השינה של הילד משתנה מיום ליום.
 • סיוטים – במידה וילדכם סובל מסיוטים או ביעותי לילה בתדירות גבוהה.

במידה וזיהיתם מספר סימנים שקורים לילדים בתדירות גבוהה, יש צורך לטפל בבעיה זו. אחרת היא עלולה להמשיך עד לגיל מבוגר ולפגוע בתהליכי התפתחות.

מהם הגורמים לבעיות שינה אצל ילדים גדולים?

ישנם הרבה גורמים סביבתיים שתורמים לנדודי שינה, כולל הפרעות פסיכיאטריות או נוירולוגיות ועוד. לאחר שנשללו גורמים פיזיולוגים לאחר ביצוע בדיקות רפואיות לגבי שינה.

מלבד הגורמים הסביבתיים, ישנם גורמים נפשיים וביולוגיים. הפרעות שינה משניות עלולות להוות הפרעה אחרת כמו: הפרעה במצבי הרוח או הפרעות חרדה. לדוגמה, אינסומניה מהווה במקרים רבים סימפטומים של הפרעת דיכאון עמוק.

איך ההורים יכולים לעזור לילדיהם לישון טוב יותר?

סקרים שנערכו בקרב הורים מראים כי אינם מודעים לכך שילדיהם סובלים מבעיות שינה. גילוי זה יכול לגרום לכם לדאגה כלפי בריאות ילדיכם. לכן, מומלץ להורים לשאול את ילדיהם איך הם מרגישים לגבי איכות השינה שלהם.

במידה ואתם מגלים כי אכן ילדיכם סובל מהפרעות שינה אתם יכולים לעודד אותו לאמץ הרגלי שינה בריאים יותר על מנת לשפר את איכות השינה.
בנוסף, כדי לערוך שיחה נוספת עם ילדיכם ולהסביר לו את חשיבות של מעורבותם של ההורים והרופא בטיפול בבעיה. שיחה כזו מרגיעה את הילד וגורמת לו לשתף פעולה.

כל סוגי הפעולות האלו, שומרות על המעורבות שלכם, כהורים, ומאפשרת לכם לעזור לילדיכם. כמה מחקרים הסיקו כי מעורבות הורית בתהליך מגדילה את הסיכויים של הילד לקבל פתרונות לבעיות השינה השונות.

מספר דרכים לשיפור איכות השינה

כפי שכבר הוכח מחקרית שהפרעות שינה פוגעות בתפקוד המתבגר. לא מעט הורים מודאגים לא יודעים מה הם יכולים לעשות, ופונים לרופא. זהו צעד נכון, אבל ישנם עוד מספר דרכים בהן תוכלו לשפר את איכות של שנת המתבגר שלכם, ולהיות פחות מודאגים לגבי איכות השינה שלו.

להלן מספר שיטות מבוססות מחקרים לשיפור השינה:מחזור שינה

יצירת היגיינת שינה:

היגיינת שינה היא מכלול של הרגלים לקראת השינה בשביל להכין את הגוף לשינה עמוקה בלילה.

להלן מספר הרגלי שינה מומלצים:

 1. הימנעות מקפאין ומשקאות אנרגיה החל משעות הצהריים.
 2. הימנעות מחשיפה ממושכת למסכים לפני השינה. כלומר, להפחית כמה שיותר התעסקות בטלוויזיה או בנייד.
 3. שמירה על חושך בחדר השינה של המתבגר.
 4. החלטה על שעת שינה וקימה בפער של שמונה שעות לפחות (8 עד 10 שעות שינה הן שעות השינה המומלצות למתבגרים לפי מחקרים).

טיפולים פסיכולוגיים:

עוד צעד שאפשר לבצע לפני עירובו של רופא הוא טיפול פסיכולוגי. במידה ואתם מודעים לכך שהמתבגר שלכם סובל מקשיים נפשיים,טיפול בהפרעות שינה ומשם מקור בעיות השינה, טיפול פסיכולוגי מתאים יכול להוות פתרון הולם עבורכם.
במצב כזה יש שני טיפולים מתאימים לבעיה זו:

 • טיפול פסיכודינמי – זהו טיפול שיחתי, אחד על אחד, ובו יורד לשורש הבעיות ומבינים בעצם מה מטריד את מנוחתו של המתבגר.
 • טיפול קוגניטיבי והתנהגותי – זהו טיפול ממוקד וקצר טווח. הוא מתמקד בבעיה אחת ומטרתו להפחית את הסבל של המטופל. בטיפול זה לומד המתבגר לתרגל התנהגויות שעוזרות לו לשינה בריאה, הדרכה פסיכוחינוכית על חשיבות השינה.

ובמידה וניסיתם והגיינית השינה לא עזרה וגם הטיפול הפסיכולוגי לא עזר. תשקלו התערבות של עזרה רפואית.

לסיכום, הפרעות שינה יכולות לפגוע בתפקודם של ילדיכם. כלומר, הפרעות שינה עלולות להזיק למתבגרים בתהליכים פיזיים, חברתיים, רגשיים וקוגניטיבים. לא מעט הורים לא מודעים לכך שילדם סובל מהפרעות שינה ולא יודעים מה לעשות כדי לפתור את הבעיה.

לשינה יש חשיבות גדולה בתהליכי גדילה ותפקוד, ופגיעה בה עלולה להשפיע על תפקודו התקין של האדם. הפרעות שינה יכולות להופיע מגיל צעיר, ינקות או ילדות, עקב בעיות רגשיות או סממן לבעיה פיזיולוגית.

לא מעט הורים מודאגים מנסים למצוא פתרון, אך לא יודעים למי לפנות. לכן, החלטנו לכתוב עבורכם מאמר עם כל הפתרונות הנפוצים לטיפול בבעיה. סקרנים לגלות עוד? המשיכו לקרוא.

מהן הפרעות שינה מגיל צעיר?הפרעות שינה אצל ילדים הן שיבוש במהלך התקין של השינה שנובע ממספר סיבות שונות. הפרעה זו יכולה להופיע החל מינקות משום שדפוסי השינה עדיין מתעצבים.

הפרעות שינה אצל ילדים הן שיבוש במהלך התקין של השינה שנובע ממספר סיבות שונות. הפרעה זו יכולה להופיע החל מינקות משום שדפוסי השינה עדיין מתעצבים.

בשנה הראשונה בחיי התינוק, ההתפתחות היא מהירה שבו השינה מתרכזת ללילה והופכת ליותר רציפה. לצד זה ישנם תהליכים פיזיים התפתחותיים המושפעים מגורמים סביבתיים. הפרעות שינה נוצרות משום שישנה הפרעה בהליכים שצוינו.

סוגי הפרעות שינה אצל ילדים

סיוטים:
סיוטים יכולים להיות מגוונים, אם כי מדובר לרוב בחוויות או באירועים מלחיצים מהעבר או מהיומיום. ישנה השערה כי הסיוטים מופיעיםסוגי הפרעות שינה אצל ילדים - סיוטים: סיוטים יכולים להיות מגוונים, אם כי מדובר לרוב בחוויות או באירועים מלחיצים מהעבר או מהיומיום. כדי לשחרר לחצים שהצטברו במהלך היום.

מחלות, שמלוות עם חום גבוה או שימוש בתרופות מסוימות מעלות את הסיכוי לסיוטים. במידה וישנה תרופה שמעלה את הסיכוי לסיוטים, פנו אל הרופא שלכם.
גם סרט או סדרה סמוך לשעת השינה יכולים להוביל לסיוטים.

סיוטים יכולה להפוך לבעיה כרונית אם הילד לא מספר ושומר לעצמו. לכן, תקשורת טובה יכולה למנוע מהפרעה זו להחמיר. במידה ואם היא מחמירה, אפשר ללכת לטיפול פסיכולוגי בשביל לטפל בבעיה זו.

ביעותי לילה:

ביעותי לילה היא הפרעה הבאה לידי ביטוי על ידי התעוררות פתאומית מתוך שינה בבכי או בצעקות. ברגע ההתעוררות, הילד יכול לחוותהפרעות שינה אצל ילדים- ביעותי לילה היא הפרעה הבאה לידי ביטוי על ידי התעוררות פתאומית מתוך שינה בבכי או בצעקות. ברגע ההתעוררות, הילד יכול לחוות פחד, בהלה ועליית בקצב הלב פחד, בהלה ועליית בקצב הלב.

עם הבוקר ישנו סיכוי כי הילד לא יזכור כלום מהלילה או יזכור באופן חלקי. ברגע שתופעה זו מחמירה, היא עלולה לגרום למהלך השינה הרציפה, ויש להיוועץ עם רופא. בנוסף, חשוב לשלול את האופציה שביעותי לילה הם סממנים לבעיות בריאותיות כגון אפילפסיה.

סהרוריות:

הפרעה זו מאפיינת בהליכה או תנועה תוך כדי שינה. מצב זה מתחיל בדרך כלל בשלב השינה העמוקה. הפרעה זו עלול להופיע בגיל 9 ויכולה להמשיך גם לגיל מבוגר.

על סהרוריות עשו מחקרים לא מועטים, והוכיחו כי יש להם רקע גנטי. הרופאים נוטים לציין כי לפחות 18% מהאוכלוסייה נוטים ללכת בשנתם.

הפרעות נשימה בשינה:

הפרעות בשינה עקב 'אף סתום' או בעיות נשימה רפואיות יכולות לגרום ללא מעט התעוררויות במהלך הלילה. הפסקות הנשימה במהלך השינה מלוות בירידה בחמצן בדם ומובילות לקטיעת השינה.

הסיבה להופעת בעיה זו אצל ילדים היא בגלל שקדים ואדנואידים מוגדלים.

הסימפטומים של הפסקות נשימה הן נחירות או נשימות רועשות במהלך השינה. לא כל ילד שנוחר, מצביע על בעיות שינה. רק 2% עד ל-4% מכלל אוכלוסיית הילדים לוקה בהפרעה.

מהם הגורמים להפרעות שינה אצל ילדים?

לצד מגוון ההפרעות, ישנם מספר שגורמים לבעיות השינה להופיע. לפני שנלמד איך לטפל בהן, צריך להכיר את הגורמים ורק אחר כך לטפלם.
להלן הגורמים להפרעות שינה אצל ילדים:

גורמים פסיכולוגים: רגשיים וקוגניטיביםמהם הגורמים להפרעות שינה אצל ילדים? לצד מגוון ההפרעות, ישנם מספר שגורמים לבעיות השינה להופיע. לפני שנלמד איך לטפל בהן, צריך להכיר את הגורמים ורק אחר כך לטפלם.

עיקר הגורמים לבעיות שינה מגיל צעיר מקורם בבעיות רגשיות שמלוות את הילדים או בבעיות קוגניטיביות שונות.

מחקרים מצביעים כי 50% מאוכלוסיית הילדים סובלת מהפרעות קשב וריכוז חווים בעיות שינה. אותה עובדה נכונה גם לגבי הפרעות חרדה. לצד אלו, אפשר למנות חרדות על רקע נטישה, שנפוצות בגילאים הצעירים, ומקשות על הילד להירדם.

בעיות פיזיולוגיות הקשורות בבעיות שינה:

מחלות מסוימות יכולות לעודד עודף שינה שפוגעת בתפקוד התקין של הילד.
לעיתים הפרעות שינה מתפתחות לעיתים על רגע גנטי. מחלות הקשורות למערכת העצבים, כאבים פיזיים או כתוצאה של תופעת לוואי של תרופה.

הקניית הרגלי שינה שגויים:

דפוסי השינה לקויים שאנו מקנים לילדים עלולים להפוך להפרעות שינה. בגיל הרך, הרגלי השינה קשורים בעיקר להרגלי האכילה לא נכונים של התינוק.

בגילאים גדולים יותר הרגלי שינה לקויים מופיעים עקב זמני שינה לא מסודרים. הרגלים אלו משבשים את השעון הביולוגי של הגוף.

כל דרכי הטיפול בבעיות שינה אצל ילדים:על מנת שאתם, כהורים תוכלו להתמודד עם הסימפטומים של הפרעות שינה אצל ילדים, חשוב להקפיד על הקניית הרגלי שינה נכונים מגיל הרך

על מנת שאתם, כהורים תוכלו להתמודד עם הסימפטומים של הפרעות שינה אצל ילדים, חשוב להקפיד על הקניית הרגלי שינה נכונים מגיל הרך. במידה והפרעות השינה לא עוברת, יש צורך לגשת לטיפול מתאים. בשורות הבאות תוכלו למצוא את כל המידע על הטיפולים המומלצים.

טיפול בסיוטים:

דרך נפוצה לטיפול בסיוטים אצל ילדים היא ציור הסיוט, ולדבר עליו תוך הבנה מה צויר ומה המשמעות שלו.

דרך נוספת היא ניהול יומן חלומות. כך ניתן לנתח את החלומות הטובים והסיוטים, אצל הילד. ניתוח זה גורם לעיבוד הסיוטים, ומפנה מקום עבור חוויות חדשות.

אפשר לקבוע עם הילד על פעולת הרגעה, שבעצם קוטעת את רצף השינה והסיוט, מעירה את הילד, מקימה אותו מהמיטה וכשהילד רגוע ומוכן לחזור למיטה, הוא יוכל לחזור לישון שקט יותר.

טיפול בסהרוריות:

ישנן מספר פעולות שבזכותן אפשר להפחית את הסיכון בסהרוריות, והן:

 • יש לוודא שהילד נח מספיק ושאין עליו עומס רב מדי.
 • מומלץ לאמץ טקס או שגרה מרגיעה שתכין את הילד לשינה, מתח מיותר עלול ליצור התנהגויות סהרוריות.
 • מקמו את חדר הילדים במפלס התחתון של הבית על מנת למנוע נפילות בחדר המדרגות.
 • יש לוודא שהדלתות והחלונות נעולים כך שהילד לא יוכל לפתוח אוותם.

במידה וההתנהגות הסהרורית נמשכת, יש לפנות לרופא לטיפול בבעיה.

פנייה לערוץ עזרה אחר – תרופות וטיפול פסיכולוגי:

במידה ובעיות השינה נהפכות לכרוניות, יש צורך בפתרון מתאים. כיום, אפשר ללכת לרופא, והוא ימליץ לכם על מה מתאים לילדים. רופא הילדים יוכל להפנות אתכם לרופא מומחה לשינה, לפסיכולוג או אישר מקצוע אחר שיש לו ניסיון בפרעות שינה אצל ילדים.

תרופות:

אף שתרופות אינן הפתרון הטוב ביותר לבעיות שינה, הן יכולות לעזור במקרים מסוימים.  לדוגמה, מחקרים שבוצעו מראים כי הורמון המלטונין, שאחראי על שחרור העייפות במוח, יכול לעזור לילדים הסובלים מנדודי שינה. ילדים הסובלים מבעיות ההתפתחותיות כמו: הפרעת קשב וריכוז וכן ילדים עם הפרעות תקשורת.

הטיפולים המומלצים של הרפואה האלטרנטיבית

אוסטאופתיה לבעיות שינה:

טיפול המומלץ לשנה הראשונה לחיי התינוק. תינוק שעובר בתעלת הלידה חשוף ללחצים פיזיולוגים רבים, הם יכולים להשפיע עליו לאורךהפרעות שינה אצל ילדים נובעות ממספר סיבות שונות. ולבעיות אלו יש מספר גורמים שונים. כמו כל בעיה כדי לטפל בה כמה שיותר מוקדם עם אנשי מקצוע על מנת לדייק את הפתרון זמן רב לאחר הלידה.

מטרת הטיפול היא לשחרר לחצים שקיימים בעמוד השדרה ובמערכת העצמות והעצבים של הילד וכך ליצור את ההרפיה שדרושה לגוף לשינה.

הרגעת הילד או התינוק באמצעות טיפול רפלקסולוגיה:

טיפולי רפלקסולוגיה מרגיעים, מאפשר יצירת הפרדה בין הגוף לסביבה ויוצרים הרפיה.

במהלך הטיפול העבודה עם הילד בעיקר על כפות הרגליים. בכפות הרגליים מתנקזים כל הלחצים של התינוק או הילד והמטפל יכול להשתמש בנקודת לחץ זו בשביל לייצר הרפיה עמוקה.

ביופידבק: הטיפול המתאים להרגעת ילדים גדולים

ביופידבק הוא טיפול המתאים לילדים בגיל 8 ומעלה ומלמד את הילדים להרפות באמצעות המשוב שנותנת המכונה לבחינת תפקודם.

במהלך הטיפול הילד לומד טכניקות הרגעה כמו: נשימות, דמיון מודרך ושיטות להסטת הקשב.

לסיכום, הפרעות שינה אצל ילדים נובעות ממספר סיבות שונות. ולבעיות אלו יש מספר גורמים שונים. כמו כל בעיה כדי לטפל בה כמה שיותר מוקדם עם אנשי מקצוע על מנת לדייק את הפתרון לבעיה של הילד ולהסיר מההורים דאגות מיותרות. לשיחת התייעצות איתנו, השאירו פרטים.

Picture of יהושוע קוש
יהושוע קוש

מומחה לטיפולים בנחירות והפרעות שינה שונות. מעל 10 שנות ניסיון עשירים של טיפולים, ניתוחים וליווי מטופלים.
מרכז המידע הגדול והאמין ביותר לטיפול בנחירות והפרעות שינה. כאן תמצאו מגוון רב של מאמרים מקצועיים בנושא אשר יעזרו לכם למצוא פתרון לבעיות אלו

מאמרים נוספים