טיפול בנחירות

תוכן עניינים

 

טיפול בנחירותנחירות הן מצב נפוץ ביותר המפריע לאנשים רבים. מלבד ההפרעה לשנתו של בן הזוג, הנחירות גם מגבירות את הסיכון להתפתחות מצבים רפואיים אחרים, ולכן חשוב לטפל בהן.

קיימות דרכים שונות לטפל בנחירות, כאשר חשוב מאוד להתאים את דרך הטיפול לצרכיו והעדפותיו של המטופל ולבחור את הדרך שתביא לתוצאות המיטביות.

מדוע חשוב לטפל בנחירות

אנשים רבים מתייחסים לנחירות כאל תופעה שולית, ואפילו מצחיקה, אך חשוב לזכור שטיפול בנחירות יכול לשפר בצורה דרמטית את איכות החיים ולהביא לשינוי משמעותי. קיימים מספר גורמים המשתפרים כאשר מטפלים בנחירות:

 • שיפור איכות השינה – נחירה מבטאת בעיה בנשימה בזמן השינה הגורמת להפרעה באיכות השינה. אנשים רבים הנוחרים במהלך הלילה מתעוררים מהשינה עייפים, וסובלים לכך מעייפות קשה במהלך היום. ולכן, טיפול בנחירות חיוני על מנת לשפר את איכות השינה ולהגביר את העירנות במהלך היום.
 • שיפור השינה של בן/בת הזוג – במקרים רבים, הנחירות מפריעות מאוד לשנתו של בן הזוג. קיימים אף מקרים שהמצב קשה ביותר, ובני הזוג ישנים לכן בחדרים נפרדים. הטיפול בנחירות חיוני במקרים אלה על מנת לשפר את מערכת היחסים ולהקל גם על חייו של בן הזוג.
 • מניעת מחלות נוספות וסיבוכים – קיים קשר בין נחירות להתפתחות של יתר לחץ דם, אי ספיקת לב ושבץ מוחי. מסיבה זו, חשוב מאוד לטפל בנחירות, במיוחד אצל אנשים הנמצאים בסיכון למחלות אלו. בילדים, נחירות והפרעות בשינה יכולים להוביל אך לקשיי גדילה והתפתחות.
 • מניעת הפרעות התנהגותיות – הפרעה בשינה ונחירות במהלך הלילה מתקשרים להפרעות קשב וריכוז, והפרעות התנהגות נוספות, בעיקר אצל ילדים, ולכן חשוב לטפל במקרים אלו.

טיפול כירורגי בנחירות

אחד הטיפולים הרדיקליים ביותר אך היעילים להקלה על נחירות הוא טיפול כירורגי. טיפול מסוג זה מומלץ בעיקר כאשר קיים פגם אנטומי הגורם לנחירות, כמו אדנואידים, צניחה של החיך או מצבים נוספים. קיימים מספר טיפולים כירורגיים אפשריים:

 • UPPP – הטיפול ה"קלאסי" בנחירות, בו מחזקים ומותחים את המרכיבים השונים בחלל הפה הגורמים להופעת הנחירות.
 • ניתוח לייזר –  ניתוח בו משתמשי במכשיר לייזר על מנת לקצר את החיך הרך ולהסיר רכיבים נוספים המפריעים למעבר האוויר וגורמים להופעת הנחירות.
 • שימוש בגלי רדיו – טיפול חדש יחסית בו משתמשים בגלי רדיו להסרת חלקים מהחיך הרך. בניגוד לפרוצדורות הקודמות, טיפול זה קל יותר, מתבצע במרפאה בלבד ואינו דורש אשפוז.

טיפול בנחירות על ידי התקנים ועזרים חיצוניים

דרך נוספת לטפל בנחירות היא על ידי שימוש התקנים לפתיחת נתיב האוויר והתאמת מכשירים נוספים העוזרים לשיפור תהליך הנשימה. המכשירים העיקריים המשמשים לטיפול בנחירות הם:

 • התקן דנטלי מכשיר הממוקם בפה ותפקידו להזיז את המבנים האנטומים המפריעים ולפתוח את נתיב האוויר. מדובר במכשיר פופולארי ביותר העוזר לסובלים רבים מנחירות.
 • CPAP – מכשיר בעזרתו מבצעים הנשמה בלחץ, ומיועד בעיקר לסובלים מדום נשימה חסימתי. זהו אחד המכשירים היעילים ביותר לטיפול בהפרעות נשימה בשינה, אך הוא מסורבל ביותר, מרעיש ולכן ההיענות לטיפול יורדת.

שינוי באורח חיים בעזרת טיפול בנחירות

במקרים רבים הטיפול הראשוני בנחירות מופנה לשינוי באורח חיים, אשר יכול להשפיע רבות על הופעת הנחירות, להפחית אותן ואף להעלימן באופן מוחלט.

 • ירידה במשקל – קיים קשר בין נחירות להשמנה, ואנשים הסובלים ממשקל עודף נוטים לנחור יותר.
 • שינה על הצד – כאשר ישנים על הגב, הסיכוי לנחור גדול יותר, ולכן מומלץ לאנשים הסובלים מנחירות לישון על הצד.
 • טיפול בגודש ובצינון – מקרים רבים של נחירות נובעים מגודש באף וצינון, ולכן טיפול במחלת ההצטננות המקורית עוזר להקלה על הנחירות.

רפואה משלימה וכיצד היא מסייעת לטיפול בנחירות

עבור אלו ממכם שאינם יודעים מה היא ההגדרה הקיימת כיום לרפואה המשלימה, אזי שרפואה משלימה היא שם כולל לשיטות טיפול הוליסטיות ומשלימות רבות. על פי הגישות הללו, קיימת אמונה אמיתית כי ישנו קשר ישיר בין המצב הנפשי של הגוף שלנו, לבין הדרך שבה הגוף שלנו מבטא את המצב הנפשי שלנו באמצעות המצב הפיזי שהגוף שלנו נמצא בו. והרפואה המשלימה כוללת שיטות טיפול רבות ומגוונות, כאשר חלקם ידועות בתור כאלה שיכולות לעזור רבות במצבים של טיפול בנחירות.

הרפואה המשלימה כולה לסייע קיום לטיפול בנחירות

אומנם בעיה של נחירות לא גורמת לסכנת חיים ממשית אצל אלו שסובלים מהם, אולם, מדובר על סיטואציה לא נעימה שיכולה לעתים קרובות לגרום סבל רב לאנשים השונים שסובבים את האדם שמתמודד עם בעיית הנחירות. נחירות יכולות לנבוע בסופו של דבר גורמים שונים כגון – ליחה גבוה, מבנה פה, השמנה, עישון סיגריות, וכיוצא בזאת. כיום, אנחנו יודעים על טיפולים אפשריים המהווים טיפול בנחירות אשר מגיעים מהעולות של הרפואה המשלימה, הרפואה הסינית, הומאופתיה, וכדומה.

טיפול בהומואופתיה לטיפול בנחירות

הומאופתיה היא סוג של טיפול שמתמקד בהבנה של מה היא הבעיה העמוקה העומדת מאחורי התסמין הרפואי הניכר לעין, במקרה שלנו – נחירות כאמור. על פי גישה זו, נחירות יכולות לנבוע מסיבות מגוונות, זאת לדוגמת – צער, אהבות כושלות, בעיות כלכליות, ועוד.

רפואה סינית לטיפול בנחירות

טיפול בנחירות הוא דבר שיכול להתבצע כאמור גם באמצעות הרפואה הסינית האלטרנטיבית. רפואה סינית כוללת טיפולים מגוונים, זאת לדוגמת – דיקורים סיניים, נטילה של צמחי מרפא, שינוי תזונתה ומעבר לתזונה טבעית, ועוד. גם במקרים של נחירות, הרפואה הסינית הוכחה כמועילה מאוד במקרים רבים מאוד.

איך למעשה דיקור סיני יכול לעזור בטיפול בנחירות?

הרפואה הסינית רואה את הגוף שלנו כמכלול ובעצם מטפלת לא רק בבעיה, במקרה שלנו טיפול בנחירות, אלא בכל הגוף. המטפל בודק מדדים כמו דופק, מצב הלשון מבחינת הצבע שלה, מצב העור, מצב הסטרס ומתייחס לגוף שלנו כולו. בהתאם לזה הוא קובע נקודות דיקור שעוזרות לאזן את הגוף פיזית ונפשית, מה שהרבה פעמים פותר לגמרי את בעיית הנחירות.

Picture of יהושוע קוש
יהושוע קוש

מומחה לטיפולים בנחירות והפרעות שינה שונות. מעל 10 שנות ניסיון עשירים של טיפולים, ניתוחים וליווי מטופלים.
מרכז המידע הגדול והאמין ביותר לטיפול בנחירות והפרעות שינה. כאן תמצאו מגוון רב של מאמרים מקצועיים בנושא אשר יעזרו לכם למצוא פתרון לבעיות אלו

מאמרים נוספים