חדר מלח

תוכן עניינים

 

חדר מלחחדר מלח דומה במראהו למערכת מלח או למכרה מלח. הקירות, הרצפה והתקרה מכוסים כולם בשכבת מלח בעוביים משתנים ובריכוז גבוה מאוד (השוני בעוביים נובע מהתאמה אישי לכל מטופל).

ישנם חדרי מלח אשר מסתפקים בשכבת המלח שנמצאת בחדר, וישנם חדרי מלח אשר דואגים להזרמה של חלקיקי מלח יבש לתוך החדר עצמו.

חדר מלח מכיל בתוכו נתרן כלוריד רווי ביונים שליליים אשר מחזקים את המערכת החיסונית שבסביבת החדר. טמפרטורת החדר היא 22 מעלות ויש בו 41 אחוזי לחות.

חדר מלח הנו חדר טבעי ונקי מכל אלרגנים, אבק, חיידקים ומזהמים. החדר בנוי מלבנים של מלח אותם חצבו ממכרות של מלח ממעבה אדמות אירופה.

תכונות המרפא של המלחים מנוצלות כאן לצורך יצירה של אתר מרפא לבעיות נשימה ובעיות בריאותיות נוספות. חדר מלח מכיל מליחות באוויר ברמה גבוהה, מה שמצליח לנטרל את כל ההשפעות המזיקות אשר מגיעות מבחוץ. המטופלים הנמצאים בתוך חדר מלח שואפים אוויר מטוהר ונקי, שלו יש תכונות מרפא ייחודיות.

האוויר שנמצא בתוך חדרי מלח כולל חלקיקים זעירים של סודיום כלוריד אשר מופצים לתוך חלל החדר בריכוזים שונים בהתאם לצורכיהם השונים של המטופלים. בחדר מלח ישנו מלח רפואי בדרגת הניקיון הגבוהה ביותר שישנה והוא זה שגורם לשחרור של נוזלים ושל ליחה מהריאות.

אופן פעולת חדר מלח

חדר מלח בנוי מלבנים של מלח ועל הרצפה מפוזרים גבישי מלח. שני המרכיבים יחד גורמים לשחרור של תרכובת כימית של המלח אל חלל האוויר והיא חודרת עמוק אל תוך הסמפונות, מרחיבה את דרכי הנשימה, סופחת את הנוזלים מתוך בצקת אשר מעבה את דופן הסמפונות, משפרת את תפקודן של הריאות, וכמובן- מקלה על בעיות הנשימה אשר גורמות להפרעות שינה כמו נחירות חזקות או דום נשימה בשינה.

הליחה הסמיכה ממנה סובלים המטופלים הופכת להיות דלילה בעקבות שאיפת המלחים, דרכי הנשימה מתרחבות ופליטת האוויר הופכת להיות קלה יותר.

טיפול בחדר מלח- למי הוא מיועד?

חדרי מלח מיועדים במיוחד עבור אנשים אשר סובלים מבעיות במערכת הנשימה כמו לדוגמה דלקות ריאה, אסתמה, ברונכיט, ליחה מוגברת, אלרגיות כרוניות שונות, שקד שלישי (בעיקר ילדים), סינוסיטיס, פוליפים באף (גושי רירית אשר צומחים מתוך הרירית באף ומתוך הסינוסים), וכמובן גם תופעה של נחירות בעוצמות שונות ובעיות של הפסקות נשימה בשינה, אשר מהוות את עיקרן של הפרעות השינה.

ילדים רבים אשר סובלים מפוליפים או משקד שלישי נוטים לנחור במהלך שנתם, תופעה שגורמת לפגיעה באיכות השינה שלהם ולעייפות גדולה במהלך היומיום, ומפריעה לשנתם של בני המשפחה הסובבים אותם.

על כן, חדר מלח הוא מקום מצוין לילדים מכיוון שרמת המליחות הגבוהה מאפשרת את החדירה של נתרן כלוריד לתוך מערכת הנשימה. הנתרן מנקה את מערכת הנשימה וגם גורם לחיזוק המערכת החיסונית בגוף.

ילדים אשר סובלים מבעיות נשימה ומגיעים לטיפול בחדרי המלח עשויים להיפטר מן הבעיות מבלי לגשת לניתוחי פוליפים או לניתוחי שקד שלישי, שאלה הם פעולות כירורגיות שעלולות לגרום לכאבים, לאי נעימות ולתקופת התאוששות והחלמה.

אפקטיביות הטיפול לפי מחקרים

מחקרים לא מעטים נערכו בנושא חדרי מלח והוכיחו כי יש יתרונות לא מעטים בדרך זו של טיפול, במיוחד לאנשים חולי אסטמה (ילדים ומבוגרים כאחד). הוכח כי טיפולים בחדרי מלח מסייעים להרגעת מחלות נשימה ועור- אסטמה, אקזמה או אלרגיות פסוריאזיס. הוכח גם כי טיפולים ארוכי טווח בתוך חדרי מלח משפיעים לטובה על תפקודי הריאה ומצליחים לגרום להפחתה של החמרה בריאות.

Picture of יהושוע קוש
יהושוע קוש

מומחה לטיפולים בנחירות והפרעות שינה שונות. מעל 10 שנות ניסיון עשירים של טיפולים, ניתוחים וליווי מטופלים.
מרכז המידע הגדול והאמין ביותר לטיפול בנחירות והפרעות שינה. כאן תמצאו מגוון רב של מאמרים מקצועיים בנושא אשר יעזרו לכם למצוא פתרון לבעיות אלו

מאמרים נוספים