הקשר בין עיסוי לאיכות השינה

תוכן עניינים

לפי מחקרים, שינה משפיעה על הבריאות הכללית שלנו. חוסר שינה עלול להוביל למחלות כרוניות כמו דיכאון וסוכרת, ויכול גם להעלות את הסיכון לתאונות במקום העבודה. כיוון שהפרעות שינה מסוכנות לבריאות, המטרה שלנו צריכה להיות שינה טובה, במיוחד אחרי יום קשה.

איך יכול העיסוי לשפר את איכות השינה?

בין אם אתם נוהגים לקבל עיסוי באופן קבוע או מתכננים יום כיף בספא זוגי, היתרונות של הטיפול, בנוסף להפגת כאבים ומתחים, התאוששות מפגיעות גוף, שיפור זרימת הדם, חיזוק מצב הרוח והרפיה, כוללים גם השפעות חיוביות על איכות השינה שלכם

יותר ויותר מחקרים מצביעים על כך שהעיסוי מסייע לטיפול בהפרעות שינה המתבטאות בתופעות שונות, כולל סהרוריות או ביעותי לילה. גם אנשים שמוצאים את העיסוי מרגיע מאוד, לא בהכרח מודעים ליתרונות ההוליסטיים שהוא מציע להם.

עיסוי מקצועי – כיצד הוא יכול לקדם שינה איכותית?

הגוף עובר מתחים רבים מדי יום ביומו. מצבים שונים, כמו כאב, פציעה או חרדה, יכולים לשבש את איכות השינה ואורכה. הגוף והנפש צריכים להשתחרר ולהירגע כדי שהגוף יכין את עצמו לשנת לילה טובה.

טיפול בעיסוי יכול להרגיע כאבים ולשפר את מצב הרוח, מה שיכול לעזור להילחם במצבים כרוניים שונים, כמו למשל נדודי שינה, הפוגעים באיכות השינה.

העיסוי עצמו מגביר את ייצור הסרוטונין – נוירו-טרנסמיטר (neurotransmitter) במוח – המאפשר למוח להתכונן לשינה עמוקה, תוך שהוא משתמש בסרוטונין כדי לייצר מלטונין, ההורמון שאחראי להעביר למוח את המסר שעליו ׳להאט׳ ומכין את הגוף לשינה רגועה. טיפול בעיסוי מגביר גם את גלי הדלתא במוח, המופיעים בריכוז הגבוה ביותר במהלך השינה העמוקה ביותר.

משך העיסוי תלוי בצרכי המטופל ובבעיות הבריאות הספציפיות שלו. מומלץ לקבל עיסוי פעמיים בשבוע, אם כי רוב המטופלים מדווחים על שיפור משמעותי באיכות השינה גם לאחר טיפול אחד.

איזה סוג של עיסוי יכול לשפר את איכות השינה שלי?

כדי לקבוע את העיסוי הנכון שיתאים לצרכים שלכם, המטפל ישאל אתכם לגבי המצב הבריאותי ובעיות השינה שלכם, למשל, האם מדובר בהפרעת שינה לאחר לידה, או במצב של דום נשימה בשינה. המטפל גם יקבע את טכניקות העיסוי היעילות ביותר למצבכם.

הנה כמה מסוגי העיסוי הנפוצים שיכולים לעזור לאנשים הסובלים מהפרעות שינה להשיג הרפיה ורוגע שישפרו את איכות השינה שלהם:

  • עיסוי שוודי משתמש בתנועות מעגליות, בלישה ובמשיכות עדינות וארוכות כדי לעזור לגוף להרפות ולהירגע.
  • עיסוי רקמות עמוק מגיע עד לשכבות השרירים העמוקות כדי לקדם הרפיה ולהקל על כאבים.
  • עיסוי ראש משתמש באקופרסורה ומתמקד בלחיצה על נקודות ספציפיות בראש. עיסוי זה שמתמקד בעיניים, באוזניים ובאף, יכול לעזור לכם להשיג

שינה איכותית יותר.

עיסוי ספורט משתמש בטכניקות של העיסוי השוודי אבל מכוון יותר לאנשים שעוסקים בספורט או בפעילות גופנית קבועה.

  • רפלקסולוגיה מתמקדת לרוב בעיסוי נקודות שונות בכף הרגל, במיוחד בחלק התחתון של כף הרגל שבו יש אלפי קצות עצבים המתחברים לחלקים שונים בגוף. עיסוי כף הרגל עוזר להירגע ועשוי להשפיע על איכות השינה.
  • עיסוי פנים מקל על לחצים שונים באזור הפנים. המגע העדין יכול להרגיע את המתח ולעזור לכם לנוח ולהירגע בהמשך היום.

מה תוכלו לעשות בין הטיפולים כדי להשיג שינה טובה יותר?

בנוסף לאורח חיים מאוזן ותזונה בריאה הכוללת הקפדה על שתיית מספיק מים ביום, יש כמה עיסויים עצמיים שתוכלו לבצע בעצמכם, בין טיפולי העיסוי, על מנת למקסם את ההשפעות החיוביות של העיסוי המקצועי על איכות השינה שלכם.

SLEEP

יהושוע קוש
יהושוע קוש

מומחה לטיפולים בנחירות והפרעות שינה שונות. מעל 10 שנות ניסיון עשירים של טיפולים, ניתוחים וליווי מטופלים.
מרכז המידע הגדול והאמין ביותר לטיפול בנחירות והפרעות שינה. כאן תמצאו מגוון רב של מאמרים מקצועיים בנושא אשר יעזרו לכם למצוא פתרון לבעיות אלו

מאמרים נוספים
התקשרו עכשיו