דיבור מתוך שינה

תוכן עניינים

 

דיבור מתוך שינהאנשים מבוגרים שומעים לעיתים משותפיהם למיטה כי הם מדברים מתוך שינה, אך הם עצמם אינם מודעים כלל לתופעה. גם ילדים מפטפטים מתוך שינה מבלי להיות מודעים למצב. למעשה, סימן ההיכר הנפוץ ביותר בנושא של דיבור מתוך שינה הוא כי לאדם אין שום זיכרון להתרחשות זו.

דיבור מתוך שינה עשוי להיות אירוע מצחיק או אלים, או שהוא עלול להוות סימן להפרעה אחרת.

מהו דיבור מתוך שינה?

תופעה דיבור מתוך שינה היא הפעולה של דיבור במהלך השינה. זהו סוג של הפרעת שינה אשר מהווה תופעה שכיחה מאוד והיא בדרך כלל אינה נחשבת לבעיה רפואית, היות והיא אינה מזיקה ואף משעשעת לעיתים, או שהיא תיאורית מאוד, אך לעיתים היא עלולה להיות פוגענית או וולגרית. דברנים מתוך שינה בדרך כלל מדברים במשך לא יותר משלושים שניות בכל פעם, אך ישנם אנשים מדברים בשנתם מספר פעמים במהלך הלילה.

דיבור מתוך שינה בלילה עשוי להיות רהוט במיוחד, או באופן של מלמול קשה לפענוח. לעיתים האדם הוגה צלילים פשוטים או נושא נאומים ארוכים, ונראה כאילו הוא מדבר אל עצמו. תופעה זו מהווה הפרעה לשותף לשינה.

מחצית מהילדים בגילאי שלוש עד עשר מדברים מתוך שינה וכחמישה אחוזים מהמבוגרים מתמודדים עם התופעה. הדיבור עשוי להתרחש מידי פעם או בכל לילה, וזוהי תופעה רווחת בקרב גברים ונשים. מומחים סבורים כי הדיבור מתוך שינה עשוי לעבור בתורשה.

לאדם עצמו קשה לדעת אם הוא מדבר מתוך שינה. בדרך כלל אנשים יגידו לו שהם שמעו אותו זועק או מדבר באמצע הלילה מתוך שינה.

מה גורם לדיבור מתוך שינה?

אדם אשר חווה תופעה זו עשוי לחשוב כי דיבור מתוך שינה מתרחש במהלך חלימה. אך המדענים עדיין אינם בטוחים אם הדיבור קשור להזיות ליליות. למעשה, הוא עשוי להתרחש בכל שלב של השינה. התופעה מתרחשת בדרך כלל מעצמה והיא לרוב אינה מזיקה. יחד עם זאת, במקרים מסוימים, היא עלולה להוות סימן להפרעת שינה חמורה יותר או למצב בריאותי בעייתי.

הפרעת התנהגות שינה וביעותי שינה הם שני סוגים של הפרעות שינה אשר גורמים לחלק מהאנשים לדבר בזמן השינה. ביעותי שינה, המכונים אף ביעותי לילה, כרוכים בדרך כלל בזעקות מפחידות, חבטות ובעיטות. קשה להעיר אדם הסובל מהפרעות שינה. ילדים עם ביעותי שינה בדרך כלל מדברים מתוך שינה וסובלים אף מסהרוריות.

לעיתים, אדם הסובל מהתופעה, סובל גם מהפרעת סהרוריות והפרעת אכילה בשינה- מצב בו האדם אוכל בזמן השינה.

גורמים אחרים עשויים להיות:

  • תרופות מסוימות
  • מתח נפשי
  • חום גבוה
  • הפרעה פסיכיאטרית
  • שימוש בסמים.

 

כיצד מטופלים בדיבור מתוך שינה?

מומלץ להיבדק אצל מומחה לשינה אם התופעה מתרחשת באופן פתאומי בגיל מבוגר, או אם היא כרוכה בפחד עז, זעקות או פעולות אלימות. מומלץ אף לשקול בדיקה רפואית אם התופעה מפריעה לשינה או לשנת השותף למיטה. כאשר ילד חווה את התופעה, מומלץ להתייעץ עם רופא ילדים.

המומחה לשינה ישאל כמה זמן נמשכת התופעה. על כך יכול לענות השותף למיטה, השותף לדירה ואפיל ההורים. יש לזכור כי קיים סיכוי סביר שהתופעה התחילה בילדות.

אין בדיקות המאבחנות דיבור מתוך שינה. יחד עם זאת, הרופא עשוי להזמין בדיקות כגון מחקר שינה או הקלטת שינה אם קיימים סימנים של הפרעת שינה אחרת.

תופעה זו מצריכה טיפול רק לעיתים רחוקות, אך היא עלולה להיות תופעה חמורה הנובעת כתוצאה מהפרעת שינה רצינית אחרת או מצב רפואי חמור, אשר בו יש לטפל. יש להתייעץ עם הרופא לגבי אפשרויות הטיפול.

 

Picture of יהושוע קוש
יהושוע קוש

מומחה לטיפולים בנחירות והפרעות שינה שונות. מעל 10 שנות ניסיון עשירים של טיפולים, ניתוחים וליווי מטופלים.
מרכז המידע הגדול והאמין ביותר לטיפול בנחירות והפרעות שינה. כאן תמצאו מגוון רב של מאמרים מקצועיים בנושא אשר יעזרו לכם למצוא פתרון לבעיות אלו

מאמרים נוספים