דום נשימה חסימתי

התקשרו עכשיו: 053-3547764

דום נשימה חסימתידום נשימה חסימתי הוא מצב נפוץ הגורם להפרעה קשה בנשימה במהלך השנה, המובילה לנחירות חזקות ולעייפות במהלך היום.

מדובר במצב הנפוץ בעיקר אצל אנשים הסובלים מעודף משקל ומשפיע באופן קריטי על איכות החיים והתפקוד היום יומי.

האבחנה של ההפרעה מתבצעת בעיקר על ידי בדיקה במעבדת שינה, והטיפול במצב זה חיוני לתפקוד התקין במהלך היום יום.

השמנה כגורם לדום נשימה חסימתי

דום נשימה חסימתי מופיע כאשר דרכי האוויר הופכות לצרות מאוד (בעיקר על ידי מנגנון של הרפיית שרירים) ומקשות על תהליך הנשימה בלילה. אנשים הסובלים מדום נשימה חסימתי מתעוררים במהלך הלילה יותר מ-30 פעמים בשעה, ועל כן לא משיגים שינה אפקטיבית ועייפים לאורך היום.

אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים ביותר לדום נשימה חסימתי הוא השמנה, ורוב האנשים הסובלים מהשמנה קיצונית סובלים גם מרמה מסויימת של דום נשימה חסימתי.

עודפי השומן הנמצאים באזור הצוואר והחזה גורמים לחסימה של דרכי האוויר – הם לוחצים על המבנים השונים בגרון וגורמים לכך לנתיב האוויר יהפוך לצר יותר. שילוב של השמנה עם חולשה של שרירי העזר הנשימתיים, יכול להביא למצב של דום נשימה חסימתי.

סיבוכים של דום נשימה חסימתי

הסיבוכים העיקריים של דום נשימה חסימתי קשורים לחסר החמור בשעות שינה, ודורשים לכן טיפול רפואי. הסיבוכים העיקריים הם:

  • יתר לחץ דם והפרעות לב – הירידה ברמת החמצן בדם במהלך השינה גורמת להגברת לחץ הדם ועליה בתפקוד מערכת הלב. אי לכך, אנשים הסובלים ממצב זה יפתחו עם הזמן יתר לחץ דם ופגיעה לבבית כמו פרפור פרוזדורים או אפילו אי ספיקת לב. הסיכון העיקרי במצב זה הוא להתפתחות של שבץ ואף מוות פתאומי.
  • עייפות במהלך היום – אנשים הסובלים מדום נשימה חסימתי סובלים מעייפות קשה במהלך היום, ונוטים להירדם לעיתים תכופות. מצב זה מפריע לתפקודם השוטף, הם נרדמים במהלך פעילויות חשובות כמו שיחות עם אנשים אחרים ואף נהיגה, ובכך מסכנים את עצמם ואת החברה. במקרים רבים, דום נשימה חסימתי גורם לירידה בתפקוד במקום העבודה ואף יכול להביא לפיטורין.

אבחנה של דום נשימה חסימתי

אבחנה של דום נשימתי חסימתי מתבצעת כאשר מטופלים מתלוננים על עייפות בלתי מוסברת, המלווה בנחירות קשות. ברוב המקרים, החולים מופנים אל מרכז לרפואת שינה שם מבצעים את ההערכה של תפקוד האדם בזמן השינה.

אל מעבדת השינה מגיעים המטופלים בערב, שם מחוברים אל אלקטרודות שונות הבודקים מדדים מסויימים כמו תנועת בית החזה, ריווי החמצן בדם, דופק, לחץ דם, פעילות מוחית וכו'. הנבדקים נמצאים במעבדה במשך הלילה ובמהלך שנתם מנוטרים על מנת להבין האם הם סובלים מדום נשימה חסימתי או מהפרעה אחרת.

קיימים מקרים בהם ניתן לבצע בדיקה דומה באופן ביתי. במהלך בדיקה זו מקבלים המטופלים לביתם מכשיר הבודק את קצב הלב, ריווי החמצן בדם ופעילות מערכת הנשימה, במטרה לאבחן הפרעה של דום נשימה חסימתי. יש לציין שהמכשירים הביתיים אמינים פחות מבדיקת המעבדה, ולא ניתן לאבחן בעזרתם את כל המקרים של דום נשימה חסימתי.

המשך הבירור של דום נשימה חסימתי

לאחר קבלת אבחנה חיובית בבדיקה במעבדת שינה, מופנים החולים לרופא אף אוזן גרון על מנת לשלול חסימה מכנית במערכת הנשימה. קיימים מקרים רבים בהם אדנואידים או הפרעות אנטומיות אחרות גורמים להפרעה בנתיב האוויר ולדום נשימה בשינה. מקרים אלה שכיחים יותר בילדים ובצעירים, אך יכולים להופיע גם אצל מבוגרים.

מלבד זאת, במקרים רבים מופנים המטופלים גם לקרדיולוג על מנת לשלול פגיעה לבבית ולנוירולוג על מנת לשלול דום נשימה מרכזי.

מה היא השכיחות של תופעת דום נשימה חסימתי?

אולי תופתעו לשמוע, אך התופעה של הופעת דום נשימה חסימתי, היא תופעה יחסית שכיחה, ובעיקר, מדובר על תופעה שכיחה בקרב אוכלוסיית הגברים. מחקרים רבים שנעשו על תופעות שונות של דום נשימה חסימתי, הראו כי מדובר על תופעה שמשפיעה ומתרחשת באחוזים גבוהים הרבה יותר אצל נשים לעומת שכיחות התופעה אצל גברים. במדינת ישראל, שכיחות התופעה הינה בערך 8% מאוכלוסיית הגברים אשר נוטים לסבול באופן יחסי מתופעה זו, ולעומת זאת, רק 2% מהנשים במדינת ישראל נוטות לסבול מדום נשימה חסימתי – הבדלים גבוהים מאוד כאמור בין גברים לנשים.

מה הן אוכלוסיות הסיכון השונות להופעות דום נשימה חסימתי?

כמו מחלות וסימפטומים רפואיים רבים נוספים, גם שעוסקים בדום נשימה חסימתי, אזי שישנן אוכלוסיות גיל שנוטות לסבול מהתופעה באחוזים גבוהים הרבה יותר. אצל מרבית האנשים שחולים בדום נשימה חסימתי, תופעה זו תופיע לראשונה בסביבות אמצע גיל ה-30 זאת על אף שעדיין מדובר על תופעה שיכולה ועשויה לפגוש גם ילדים רבים. מחקרים רבים שנעשו בנושא מראים כי כ-60% מקרב האנשים שחצו את גיל 65, נוטים לסבול מדום נשימה חסימתי. בנוסף, ישנם מקרים רבים של דום נשימה חסימתי שאינם מאובחנים, ועל כן ההערכות הן שמדובר בפועל על מספרים גבוהים הרבה יותר.

מה הן סיכויי ההחלמה מדום נשימה חסימתי?

המטרה העיקרית בטיפול בדום נשימה חסימתי, זה לייצר טיפול שיקטין את ההשפעה של התסמינים השונים של דום הנשימה החסימתי. כיום, ידוע כי שינויים מהותיים באורח המחייה שלנו, זאת לרבות ירידה במשקל, הפסקת עישון סיגריות, ונוספים, הם שינויים באורח החיים שיכולים ועשויים להקל את ההשפעה של דום הנשימה החסימתי על החיים של הסובלים ממנה.
לסיכום אם אתם סובלים מתופעת דום נשימה חסימתי, אל תזניחו אותה, היא וודאי פוגעת באיכות החיים שלכם והיום בהחלט יש המון דברים שניתן לעשות כדי לטפל בה. כל שעליכם לעשות הוא לאבחן את הסיבה לבעיה ולמצוא את הטיפול המתאים ביותר עבורכם.

התקשרו עכשיו: 053-3547764

יהושוע קוש

יהושוע קוש

מומחה לטיפולים בנחירות והפרעות שינה שונות. מעל 10 שנות ניסיון עשירים של טיפולים, ניתוחים וליווי מטופלים.
מרכז המידע הגדול והאמין ביותר לטיפול בנחירות והפרעות שינה. כאן תמצאו מגוון רב של מאמרים מקצועיים בנושא אשר יעזרו לכם למצוא פתרון לבעיות אלו

התקשרו עכשיו
דילוג לתוכן